Polkapojkarna startades på en bakgata i Gränna för 20 år sedan av Daniel och Fredric Agnhammar. De första åren åkte vi väldigt mycket på mässor över hela Sverige för att visa upp oss och skaffa kundunderlag. Idag levererar vi bl.a. till Gröna Lund och Skansen i Stockholm. Vi är 5 st som jobbar året om på Polkapojkarna, och ca 20 personer under högsäsong.
Vi har öppet alla dagar året om! Vår affärsidé bygger på att värna om och ta tillvara våra gamla traditioner och hålla en hög kvalitet på hantverket. Dessutom strävar vi efter att erbjuda snabb, trevlig och hjärtlig service. Vårt ”kokeri” med butik ligger i hjärtat av Gränna och är byggt i 1800-tals stil med järnspis, golv, spegeldörrar och fönster mm i furu. Färger och andra detaljer har vi tagit fram i samråd med Skansen och Centrum för Byggnadsvård. Våra kläder är sydda av Länsmuseets sy-ateljé efter ett mönster från 1800-talet.
I juni 2011 öppnades Polkapojkarna i Gamla stan på Lilla Nygatan 10. Mycket trevlig butik som också är inredd på gammaldags vis. Polkapojkarna i Gamla stan har allt sortiment som du kan önska! Tel: 08-10 71 82 , Hemsida: http://www.polkapojkarna-stockholm.se
Visste Du att förr i tiden spådde man väder i polkagrisdegen?
Allt görs för hand och enligt ett recept från 1859, nedtecknat av fru Amalia Erikson, en av Sveriges första kvinnliga entreprenörer/egna företagare.
Vi finns på Brahegatan 59 i Gränna. Vill ni hitta till oss, vänligen följ länken nedan!
Polkapojkarna i Gränna
Fredric och Daniel
Laguppställning 2011 Polkapojkar & Polkapinglor |  |  |
Fredric Agnhammar Ledning
På fritiden är det bilar, båtar, MC (Triumph), och resor som gäller. Övar marschanträden med familjen ibland. | Daniel Agnhammar Inköp & försäljning
Gillar Hojen, motvilliga gymbesök och promenader / jogging- turer...Funderar på att börja med tennis, polo och rävjakt. Tror att GAIS kommer från Gränna? Det heter så här i alla fall....
Innehavare av VM-titel från 2004.
| Adam Bergström Polkabagare sedan 5 år
Går under alias DJ Adam på helgerna då han spelar på de hetaste nattklubbarna i landet. Ser ni honom baka, kolla noga och ni upptäcker snart att han sysselsätter sig med invärtes snusvändning - en ovanlig talang som bara kan skådas hos Polkapojkarna.
|
 |
 |
 |
Emil Rolfsson Polkabagare sedan 9 år
Polkapojkarnas egen don Juan, eller försöker vara iallafall. han lär sig franska drejar och lyssnar på sliskiga ballader.
| Lars-Johann Hopf Polkabagare sedan 6 år
Har agerat stand-in för självaste Leonardo DiCaprio. Både som "Arnie" i Gilbert Grape och som "Jack" i Titanic.
Innehavare av VM-titel från 2006.
| Gustav Lager Polkabagare sedan 7 år
Bagarättling som gillar att klä sig i läder och åka volvo 850 GLT (med tärningar i backspegeln). Förväntas en dag erövra en VM-titel.
Han vinner garanterat nästa VM om han bara ville/tordes ställa upp!
|
 |
 |
 |
Oscar Lager Polkabagare sedan 3 år
Som Gustav fast mindre. Körde EPA med "eldfläjms" till jobbet innan han köpte Volvo 745 TURBO.
| Joel Rapp Polkabagare sedan 7 år
Pluggar i linköping, så han använder gärna miniräknaren. En hejjare på TV & Hi Fi.
Innehavare av VM-titel från 2011
| John målevik Polkabagare sedan 3 år
Lång och ståtlig kille nr 2. En framåt kille med känsla för service och allt som hör därtill. Byggets player! hänger gärna med på ett scoutläger eller två.
|
 |
 |
 |
Sigrid Andersson Kassa & inslag.
Positiv och utåtriktad flicka från Jönköping. Kommer att gå långt.
| Wilma Gustafsson Kassa, inslag & paketering
Pigg tjej som gillar att åka EPA, och lyssna på Thorgörans. Hon är som gjord att jobba hos oss på Polkapojkarna.
| Anna Ernemar Kassa, inslag & paketering
Driftig kvinna som har koll på allt! Guidar på både svenska och utrikiska. Anna har jobbat på Polkapojkarna ca 10 år.
|
 |
 |
 |
Mattias vadsten Sockerbagare
Positiv och utåtriktad liten pojk från Gränna. Vill ev. delta i Polkagris-VM 2012. Mattias gillar resor, fotboll och sin fina lilla italienska mustasch.
| Rasmus Käll Sockerbagare
Glad spoling som har flytt från Axels polkagriskokeri. Han gillar sommarkatter, fotboll och sitt körkort. Vi misstänker att han gillar tjejer också.
| Jonatan Sjöö Allt-i-Allo
Har koll på det mesta och är välutbildad, bla stridspilot, astronaut, hjärnkirurg, raketforskare och snart också polkagrisbagare....Fast då måste han lägga manken till!
|
 |
 |
 |
Lin Holmlund Packning & div.
Positiv och utåtriktad tjej från Jönköping. Gjorde bra ifrån sig på sin praktik & fick jobbet. Hoppas hon stannar på livstid!
| Tea Holmgren Kassa & inslag
En glad tjej som har kommit in från vänster... Väldigt förtjust i barn.
| Ellinor Sax Ide'hn Kassa & inslag
En tjej från Huskvarna som vill lära sig baka polkagrisar. Kan tänka sig att ev. Jobba heltid under ett sabbatsår mellan studierna.
Ellinor åker gärna på golfresor utanför Sverige om tillfälle ges. Spelar även en truddelutt av Bach om du frågar.
|
 |
 |
 |
Cecilia Spendler Packning & div.
Cissi gillar att packa strutar på sin fritid samt en och annan burk. Gillar inte spöken, Kjell och demoner.
| Linn Agnhammar Kassa & inslag
En duktig tjej som har sommarjobbat hos polkapojkarna sedan 2009.
| Lovisa Ljung Kassa & inslag
En före-detta pingla som emigrerat till Norge men som kommer och hälsar på då och då.
| |